„Kaip Findusas, būdamas mažas, ėmė ir prapuolė“


Kaip Findusas, būdamas mažas, ėmė ir prapuolė: literatūrinė pasaka / Sven Nordqvist;  iš švedų kalbos vertė Raimonda Jonkutė; iliustracijos autoriaus. – Vilnius: Nieko rimto, 2010. – 24 p.Svenas Nordkvistas yra vienas garsiausių šiuolaikinių švedų vaikų rašytojų ir knygų iliustruotojų, lietuvių skaitytojams jau pažįstamas iš istorijų „Petsono tortas; Lapių medžioklė“, „Nelaimingas Petsonas; Sąmyšis darže“ ir iš iliustracijų knygelėms apie Mamulę Mū. „Kaip Findusas, būdamas mažas, ėmė ir prapuolė“ yra pirmoji viso pasaulio vaikų pamėgtos serijos apie dėdulę Petsoną ir katinėlį Findusą dalis. Knygoje pasakojama nuotaikinga istorija apie apie tai, kaip užsimezgė Finduso ir Petsono draugystė.

Dėdulė Petsonas jaučiasi labai vienišas – juk su būreliu vištų apie rimtus reikalus nepakalbėsi. Kartą į svečius užsuka tetulė Anderson, nešina kartonine dėžute, ant kurios didelėmis raidėmis parašyta: „Findus. Žalieji žirneliai“. Tik viduje Petsonas randa ne žirnelius, o mažytį kačiuką! Taip prasideda jų draugystė ir nuotykiai.

Findusas – ypatingas katinas: jis išmoksta kalbėti ir pareikalauja dryžuotų kelnių! Bet vieną rytą Findusas prapuola... Kad surastų savo geriausią draugą, Dėdulei Petsonui tenka sekti keistų padarėlių muklų ženklais – kieme išmėtytais batais, žolėje ištiestomis kojinėmis, ant vielos pakabintu plaktuvu...

***

Sven Nordqvist (Svenas Nordkvistas) gimė 1946 m. Helsinborge, Švedijoje. Dirbo architektu ir dėstė aukštojoje mokykloje, o vėliau ėmė iliustruoti ir rašyti knygas vaikams. Jo sukurtas ir nupieštas istorijas apie mielą keistuolį Petsoną ir nenuoramą katiną Findusą pamėgo viso pasaulio vaikai.

S. Nordkvisto pažintinės knygos vaikams (apie vikingus, matematiką, žvejybą ir kt.) taip pat pelnė tarptautinį pripažinimą. Jis yra gavęs ne vieną premiją, tarp jų – garsios švedų vaikų rašytojos ir iliustruotojos Elsos Beskow premiją už visą kūrybą, Vokietijos jaunimo literatūros premiją. 2003 m. apdovanotas Astridos Lindgren premija.

„Kaip Findusas, būdamas mažas, ėmė ir prapuolė“ – jau trečioji šio talentingo autoriaus knyga lietuviškai. 1995 m. išleista knyga „Petsono tortas; Lapių medžioklė“, 2005 m. – „Nelaimingas Petsonas; Sąmyšis darže“.Petsono tortas; Lapių medžioklė: pasakos / parašė ir nupiešė Svenas Nordkvistas; iš švedų kalbos vertė Alma Braškytė. – Vilnius: Tyto alba, 1995. – 47 p.


Sklido kalbos, kad Petsonas kuoktelėjęs. Ko tik žmonės neprišneka! Nežinau, kuo ir tikėti. Žinoma, jis buvo mažumėlę užmaršus ir išsiblaškęs, tas Petsonas. Ir šiaip jau ne visai toks, kaip kiti, nes vaikštinėdavo sau vienas ir kalbėdavo su katinu.

Bet niekas nebūtų kreipęs į tai dėmesio, jei ne istorija, kurią pasakojo Gustavsonas. Apie Petsono tešlą blynų tortui. Ir kaip jis ropštėsi per stogą, kad nueitų į parduotuvę. Ir kaip buvo pririšęs užuolaidą katinui prie uodegos. Šitai juk Gustavsonas pats matė, vadinasi, tai buvo tikra tiesa. O jei žmogus šitaip elgiasi, tai turėtų būti kuoktelėjęs, argi ne?

Nelaimingas Petsonas; Sąmyšis darže: pasakos-apysakos / Sven Nordqvist; iš švedų kalbos vertė Alma Braškytė; piešiniai autoriaus. – Vilnius: Tyto alba, 2005. – 51p.

NELAIMINGAS PETSONAS
Petsonas kartu su katinu Findusu gyvena nedidelėje sodyboje, anksčiau jis smagiai kepė gimtadienio tortą („Petsono tortas“), surengė fejerverką („Lapių medžioklė“). Bet šioje istorijoje jis gana prastos nuotaikos. Ruduo, lauke drėgna ir šalta, todėl Petsonas kiurkso sofos kampe liūdnas ir nori tik viena – kad visi paliktų jį ramybėje. Tačiau Findusas nė nemano palikti dėdulės ramybėje. Kaip katinas paniurėliui Petsonui grąžina gerą nuotaiką, aprašyta šioje linksmoje iliustruotoje istorijoje.


SĄMYŠIS DARŽE
Diena buvo nuostabi. Krūmuose čiulbėjo paukščiai, visur ropinėjo vabalėliai, oras alsuote alsavo pavasariu. Senasis Petsonas su savo katinu Findusu pagaliau pradėjo dirbti daržą. Petsonas kasė ir lygino žemę, sėjo, o Findusas, kuris negalėjo pakęsti daržovių, liovęsis lakstyti ir gąsdinti vabalus, pasodino mėsos kukulį. Tačiau pulkas įtūžusių vištų, kiaulė ir šešios karvės darže sukėlė tokį sąmyšį, kad...

 

 
© 2008-ieji - Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.