Poškus, Sigitas. "Vieną kartą"

Rinktinė / iliustravo Rasa Joni. - Vilnius: Alma littera, 2009. - 248 p.
Sigitas Poškus (g. 1957) - vienas savičiausių ir įdomiausių šiuolaikinių vaikų rašytojų. Jo kuriamas pasaulis kartais keistas, neįtikėtinas, bet visada šviesus ir  jaukus - mažam ir dideliam. Į šią rinktinę sudėtos žaismingai ir meniškai parašytos istorijos, žadinančios vaizduotę, skatinančios įsižiūrėti į šalia esančių „mažųjų padarėlių" pasaulį. Autorius tartum žaidžia žodžių reikšmėmis ir sąskambiais, sąmojingai ir šmaikščiai supindamas lietuvių tautosakos, pasaulio literatūros, šių dienų, ypač pamarios krašto, realijų nuotrupas. Mažiesiems knygos veikėjams - vabalėliams, musėms, žiurkėnams, žvirbliams, varnoms, jūros žuvims - nutinka įvairiausių smagių nuotykių: jie keliauja, filosofuoja, rašo poeziją ir netgi rezga intrigas.

Sigitas Poškus yra pelnęs premiją už svarbiausią metų vaikų literatūros debiutą, jo knygas „Vieną kartą" (2003) ir „Amalgama" (2007)  Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyrius pripažino geriausiomis Metų poezijos knygomis vaikams.

Šią rinktinę sudaro anksčiau išleistos knygos: „Trumpos pasakaitės" (Baublys,1995 ), „Su varna Barbora" (S. Jokužio leidykla-spaustuvė, 2007), „Pajūrio naujienos" (Ciklonas, 2007) „Dovilės albumas"( VšĮ „GSG", 2004), „Neramios dienos" (S. Jokužio leidykla -spaustuvė,Sigitas Poškus. Nuotr. www.skaitymometai.lt 2007).
...kažin ar galima atskirti pasaką nuo gyvenimo. Pasaka ir gyvenimas - dvi tos pačios monetos pusės, siela ir kūnas.

Pasaka, fantazija nėra nebūtų dalykų tuščias išsigalvojimas. Neįmanoma išgalvoti to, ko nepatyrėme, nenujautėme, nepastebėjome savyje ir vienas kitame, drauge būdami.

Gyvūnų sužmoginimas pasakose ne atsitiktinis. Mus su jais sieja daug kas: panašūs fiziologiniai poreikiai, socialinė elgsena, gebėjimas liūdėti ir noras žaisti. O skiria - tik žmogus moka juoktis, svajoti, mylėti. Ir kurti.

Pasaka, fantazija, kūryba yra žmogaus gyvenimo šerdis. Tai iš ten kyla buvimo džiaugsmas, šypsena, juokas, - o to taip labai kasdien vis labiau trūksta.

Ir gaila, kad augdami nuo pasakos tolstame. Kuo labiau tolstam, tuo labiau ji yra reikalinga, kad ir toliau būtume žmonės ir tarp žmonių.
                                                                                                Sigitas Poškus

 

 
© 2008-ieji - Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: IDAMAS. Naudojama SMART WEB sistema.